Περιστέρι-Προμηθέας 92-94: «Διπλό» στην παράταση με...άρωμα Play-Offs

Παρά τον βαθμολογικά αδιάφορο χαρακτήρα του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιξαν με ένταση και πάθος για την νίκη, με την μπίλια στο τέλος να κάθεται στο πορτοκαλί και την ομάδα του Παπαθεοδώρου να φεύγει νικήτρια με σκορ 94-94 από το Περιστέρι.

Από μια καλή περίοδο είχαν στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί όντας εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6.75 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηούμενοι 35-20, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αντιδράει στο δε΄υτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Ράνγκλαντ και έφτασε να ισοφαρίσει σε 43-43 δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε αυτό το σημείο ο Προμηθέας έκανε ένα σερί 8-0 και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά 51-43.

Στο δεύτερο μέρος , ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε αυτήν την επιμέρους διαφορά του μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που προηγούταν 68-57. Στην τέταρτη περίοδο , το Περιστέρι μείωσε την διαφορά και έφτασε να προσπεράσει στο σκορ με τον Μίτρου Λονγκ (76-75). Ο Χέιλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Προμηθέα 80-78 με το ρολόι να δε΄χνουν 24'' για το τέλος ,με τον Ετσενίκε με εύστοχο λει απ να ισοφαρίζει σε 80-80 με την λ΄ηξη του παιχνιδιού. Στην παράταση Κάουαν και Χέιλ πήραν από τα χέρια τον Προμηθέα με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 94-92 σε ένα ματς πρόβα ενόψει play-offs.

Τα δεκάλεπτα:20-35, 43-51, 57-68, 72-72 (κ.α.), 92-94

Οn fire: O Ράνγκλαντ από το Περιστέρι που σημειώσε 31 πόντους ,όμως δεν ήταν αρκετός γαι την νίκη.

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Περιστερίου ο Λοβ είχε 18 πόντους με 5 ασσίστ, ενώ από τους νικητές ο Χέιλ σκόραρε 23 πόντους με 7 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Ετσενίκε με 18 πόντους.

Οι διατητές: Τσιμπούρης, Αγραφιώτης, Κατραχούρας