Shot Clock: Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός που μπορεί την πρόκριση

Το «Shot Clock» γράφει για τα στοιχεία που οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στο 2-2

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Μπαρτσελόνα είχε νικητή τους ερυθρόλευκους με σκορ 92-58. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανα το 2-2, επιστρέφει τη σειρά στη Βαρκελώνη και πλέον καλείται να γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Ευρωλίγκα που κερδίζει εκτός έδρας σε Game 5 και παίρνει την πρόκριση στο Final 4.

Ο Ολυμπιακός παρόλο που στην πρώτη περίοδο δεν ήταν καλός, με οδηγό τη δεύτερη περίοδο όπου επέβαλλε το ρυθμό του και με τον ΜακΚίσικ να είναι καταπληκτικός για ακόμα ένα παιχνίδι ερχόμενος από τον πάγκο, έπνιξε την Μπαρτσελόνα μη αφήνοντας την να αντιδράσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Πάμε να δούμε μερικά από τα στοιχεία που οδήγησαν τους ερυθρόλευκους στην νίκη.

Η second unit του Ολυμπιακού και ο Μιλουτίνοβ

Ο Ολυμπιακός όπως αναφέραμε και πριν δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Οι μόνες λύσεις που βρήκε επιθετικά ήταν μέσω του Φαλ μέσα στη ρακέτα. Και κάπου εδώ έρχονται οι βοήθειες από τον πάγκο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο παιχνίδι τους Γκος, ΜακΚίσικ και Μιλουτίνοβ κάτι που άλλαξε όλη την ροή του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός έφυγε από τη motion επίθεση, πήγε σε πολλά κεντρικά pick and roll με Γκος-Μιλουτίνοβ κάτι το οποίο έδωσε τεράστιο spacing στην επίθεση με τον Μιλουτίνοβ να αποτελεί μόνιμα απειλή στη ρακέτα αλλά και με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να επιτείθεται σε περισσότερα close out, δίνοντας του περισσότερες ευκαιρίες. Ο ΜακΚίσικ αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των ερυθρόλευκων τελειώνοντας τον αγώνα με 21π/6ρ/2α. Ο ΜακΚίσικ μετράει στη σειρά 13.5π/3.5ρ/1.7α μ.ο και ο Γκος 11π/2.5ρ/3.7α με τους δύο να αποτελούν τις δύο πιο καθοριστικές βοήθειες από τον πάγκο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι τον Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 8π/11ρ σε είκοσι λεπτά Στο preview του Game 3 τονίσαμε ότι ο Μιλουτίνοβ αποτελεί ένας από του κορυφαίους ψηλούς της Ευρώπης ο οποίος μπορεί να φθείρει τους αντίπαλους αλλά και να συνεισφέρει σημαντικά στο ριμπάουντ. Κάτι το οποίο έγινε. Η παρουσία του επιθετικά σε συνεργασία με τον Γκος ήταν εξαιρετική, δυσκόλεψε τους Βέσελι και Ερνανγκόμεζ αλλά με τα 11 ριμπάουντ του συνέβαλλε στο Ολυμπιακός να κερδίσει επιτέλους την μάχη των ριμπάουντ έναντι στους Μπλαουγκράνα με 47-31! Κάτι που μας έκανε εντύπωση ήταν ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με Γκος αντί του Γουόκαπ. Το δίδυμο Γκος-Κάνααν ήταν αυτό που δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Γκριμάου να επιστρέψει στο ματς αλλά έδωσε την ευκαιρία και στον Κάνααν να βρει ρυθμό ενόψει Game 5, κάτι που ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί.

Η επιστροφή του Παπανικολάου

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε την εμφάνιση του για πρώτη φορά στη σειρά. Ο Παπανικολάου τελείωσε το παιχνίδι με 9π/6ρ/2α σε είκοσι λεπτά βρίσκοντας σιγά σιγά τα πατήματα του. Έχουμε πει πολλές φορές ότι ο Παπανικολάου αποτελεί σημαντικό κομμάτι της άμυνας του Ολυμπιακού καθώς μπορεί να μαρκάρει σε όλες τις θέσεις, δίνοντας μέγεθος στον Ολυμπιακό ώστε να ματσάρει τα υψηλά γκαρντ των Μπλαουγκράνα αλλά ταυτόχρονα μπορεί να παράξει και επιθετικά. Η εμπειρία αλλά και κυρίως η παρουσία του στην άμυνα είναι κάτι που ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί οπωσδήποτε στο Game 5 στη Βαρκελώνη.